Proteini, Whey protein, Biljni protein i njihova cena

25 April 2017

Šta su proteini, ko treba da ih koristi, gde ih kupiti, koja je njihova cena, zašto su proteini važni i da li samo sportisti treba da piju proteine?

Važnost proteina ogleda se u njihovoj višestrukoj ulozi unutar organizma. Reč "protein" potiče od grčke reči "protos", što znači prvi element, pa nam o njihovoj važnosti govori i samo poreklo naziva.

Proteini ili belančevine jesu gradivni elementi neophodni za rast i regeneraciju svih živih ćelija. Više od 50% svake ćelije čine proteini koji su zaslužni za razvoj mišića, kostiju, tkiva. One sadrže esencijalne i neesencijalne aminokiseline. I dok neesencijalne amino kiseline telo proizvedi samostalno, esencijalne se unose hranom.

Proteini zauzimaju visok procenat u sadržaju gradivnog materijala, od koga su sačinjeni svi mišići, kosti, koža, kao i svi organi unutar organizma. Uključeni su u proces regulisanja aktivnosti i funkcije svake pojedinačne ćelije. Brzina svih biohemijskih reakcija u organizmu zavisi od proteina. Takođe imaju ulogu i u procesima transporta različitih vrsta i oblika materija.

U kojoj hrani ima najviše proteina?

U prirodi postoje dve vrste proteina: biljni i životinjski. Vrste se međusobno razlikuju po vrednosti, tako da je potrebno hraniti se raznoliko, kao bi obezbedili telu sve potrebne vrednosti. U proizvode koji su bogatiji izvor proteina spadaju namirnice životinjskog porekla, kao i mlečni proizvodi. Belo meso, odnosno životinjsko, je najzdravije, jer je izvor nemasnih proteina, dok crveno meso podiže nivo holesterola, pa se ne preporučuje njegov prekomerni unos, odnosno svakodnevni. Nemasno meso, riba, voće, pečurke nude takođe bogat unos. Kako ne sadrže sve esencijalne aminokiseline, potrebno ih je kombinovati sa biljnim proteinima.

Kada se u organizam unosi hrana koja sadrži proteine, u želudcu se luče sokovi za varenje. Pomenuti sokovi razlažu proteine u hrani na aminokiseline koje se spajaju i dalje proizvode proteine potrebne organizmu. Tako nastaju mišići, organi, kosa, koža i uspešno reguliše imuni sistem.
Biljni proteini imaju nizak sadržaj masti,a visok sadržaj vlakana, vitamina, minerala i fitohemikalija, koje utiču na zdravlje i prevenciju bolesti.
Namirnice bogate njima jesu: boranija, grašak, sočivo, žitarice, bundeva, konopljino seme, kokos, pasulj, sojini proizvodi i drugi. U paraleli sa životinjskim, prednost zauzimaju biljni proteini. Kada postimo, u nemogućnosti smo da unosimo adekvatnu količinu gradivnih materija, pa je tada potrebno da koristimo biljne proteine iz soje, pirinča ili pšenice.

Proteinski suplementi - Šta je Whey protein?

Sportisti prilikom treninga troše više kalorija, pa im je potreban i veći unos proteina. Kada ne postignu da unesu dovoljnu količinu hrane, kako bi nadomestili potrebne proteine iz hrane, odlučuju se za Proteinske suplemente kao dodatke ishrani. Nalazimo ih u vidu proteinskog šejka, praha ili pločica. Njihova priprema je laka. Dovoljno je da ih pomešaš sa vodom ili mlekom i spremni su za konzumiranje. Ukoliko ne sazdrže prekomerne šećere i zaslađivače, stručnjaci ih smatraju zdravim za unos.Kontrolisani unos uz pravilno doziranje. Ne sme se preterivati i zamenjivati svaki obrok šejkovima, jer preterani unos proteina može imati štetno dejstvo po tvoje zdravlje.

Najveći broj sportista i rekreativaca kao osnovnu suplementaciju koriste whey, odnosno protein iz surutke. Whey ili surutka se dobija pretvaranjem mleka u sir. Imaju najveću biološku raspoloživost, što znači da najbrže dolaze do delova organizma gde su potrebni.Aminokiselinski sastav surutke jeste najvredniji, jer sadrže najviše aminokiselina razgranatog lanca, kao i sve esencijalne aminokiseline.

Šta prouzrokuje nedostatak proteina?

Za razliku od ugljenih hidrata i masti koje mogu biti skladištene, proteini se moraju svakodnevno unositi kroz hranu, da bi zadovoljile dnevne potrebe tela, jer telo ne može skladištiti protein. Ukoliko se ne uzimaju redovno, svaki dan, može doći do zastoja rasta i razvoja, oslabljenja imunološkog sistema, smanjenja krvnih zrnaca, što uzrokuje malokrvnost. Opadanje telesne težine, zamor, poremećaj rada organa, poremećaj rada svih životnih funkcija i mnoge druge pojave su posledica nedostatka proteina u telu, jer ih čovek svakodnevno ne unosi, primoran je da troši protein sopstvenog tkiva, pa tako dolazi do neželjenih pojava. Posledice njihovog nedostatka mogu se drstično odraziti i na mlađe uzraste, decu, čije su tela u razvoju, pa imaju i veće potrebe za proteinima nego odrasli, kao i kod ljudi koji se bave sportom, pa su fizički više aktivniji.

Koji je neophodan dnevni unos proteina?

Iz različitosti građe, tela, pola ljudi, metabolizma, dnevne količine unosa hrane kod ljudi, potiče i različita mera dnevnog unosa proteina. Kako je istraživanje pokazalo, žene unose dnevno više proteina i manje kalorija, zbog čega lakše mršave. Opšta preporuka za sve bila bi da dnevni unos proteina bude između 1,7 I 2g po tvom kilogramu telesne težine. Ukoliko si u procesu mršavljenja, važno je unositi dovoljan broj proteina, dok ugljene hidrate i masti smanji, a ukoliko je veća mišićna masa tvoj cilj, nemoj preterivati sa proteinima i mastima. Izaberi balans.