Žudnja za gubitkom kilograma nakon porođaja je normalna pojava. Mnogobrojnim ženama povećani kilogrami predstavljaju smetnju, želeći da što pre povrate nekadašnju kilažu. Sigurni smo da uspeh preko noći, u ovo slućaju, nije moguć, naročito jer je u tebi rastao novi život i telo se menjalo, ali rešenje postoji. Sreća za majku po rođenju deteta je nemrljiva sa bilo čime, ali verujemo da će biti i onda kada uz pomoć naših saveta dođeš do svoj cilja.
Nova i važna uloga koja ti je dodeljena, pored toga što je blagodet, ume da bude i stresna. Nedovoljan unos hrane zbog dijeta bi dodatno doprinele povećanju stresa, malaksalosti, umoru. Umesto toga pomoći ćemo ti da izabereš izbalansiranu ishranu, koja će doprineti izbacivanju viška vode, povećati osećaj sitosti, doprineti da nataložene masne naslage budu prošlost.
Tokom porođaja, tvoji mišići igraju značajnu ulogu, jer su napregnuti i zboog toga slabe. Pre nego otpočneš sa treniranjem potrebno je da osećaš da su odmorni i spremni za jačanje. Zbog toga lekari preporučuju postporođajni fitnes. Važno je da te kroz trening vodi neko stručan, svestan promena tela tokom trudnoće i porođaja. Na početku, treba da se fokusiraš na korektivne i rehabilitacione vežbe jačanja onih struktura koje su pretrpele najviše promena u trudnoći.
To su mišići karlice i karličnog dna, mišić trbušnog zida, mišići leđa. Kroz pojačavanje i usmeravanje treninga, potrebno je da radiš i na jačanju ekstremiteta, postizanju snage i kondicije.
Pomoću postporođajno nastalog mleka za dojenje novorođenčadi, u tvom telu se prilikom dojenja potroši čak dodatnih 500 kalorija dnevno. Osim što sadrži pregršt hranljivih materija, vitamine, vodu, antitela, koje će pomoći bebi da se bolje razvija, dojenjem ćeš zaista olakšati sebi put do mršavljenja. Dokazana tvrdnja je da žene koje radije biraju pehranu za bebu sporije izgube kilograme.
Stres može prouzrokovati takozvano ,,emotivno konzumiranje hrane“. Ne dozvoli sebi da hranom prikrivaš brige. Umesto toga sedite par minuta i vežbajte duboko disanje. Pet minuta vežbanja istezanja mišića, na primer, može biti jako dobar način čuvanja svesti. Kada smo pod stresom telo oslobađa hormone kortizol, leptin , koji dovode do potrebe za ugljenim hidratima i zaslađenih proizvodima. Onda izaberi prirodne zaslađivače iz voća: jagode, maline, pomorandže, suve kajsije ili pak povrće, ukoliko je tvoj izbor.
Kako bi pomogli materici da se smanji, tkivu koje je pretrpelo traumu da se vrati u prvobitni oblik, neophodna je spoljašnja potpora, odnosno kompresija. Dobar pojas koji ima sposobnost kompresije, pomoći će ti da se tvoji ograni, mišići i koža vrate u prvobitno stanje, pa samim tim i stomak smanji. Preporučujemo nošenje u prva četiri meseca nakon porođaja.
Koliko prija nama, toliko i bebi prija svež vazduh. Zbog toga iskoristite vreme za šetnju sa njom. Kako kolica sama po sebi imaju dodatni teret u vidu neophodne opreme za bebu u putu, pa dodaju na težini, biće dobra pomoć tokom sagorevanja kalorija dok šetate.
Smršati nakon porođaja na zdrav nije moguće ostvariti onoliko brzo koliko bi mi želeli. Zato je bitno postaviti sebi realne ciljeve, dati sebi vremena, imati vere i tolerancije. Uz priložene savete i malo napora, otklonićeš masti koje tokom porođaja akumuliraju. Sa redovnom fizičkom aktivnošću i kontrolisanom ishranom, moguće je smršati 0,5 do približno 1 kg težine svake nedelje.